Sognare San Giorgio, Santi Di Agosto 2019, Hotel Marina Di Bibbona, Neonato Respiro Da Maialino, Cosa Vedere In Liguria, Agriturismo Magliano In Toscana, Proroga Inps Novembre 2020, Accordi Raccontami Renga, Case Con Giardino Genova, Prélude In E Minor Op 28 No 4 Musescore, Emanuele Geolier Testo, " /> Sognare San Giorgio, Santi Di Agosto 2019, Hotel Marina Di Bibbona, Neonato Respiro Da Maialino, Cosa Vedere In Liguria, Agriturismo Magliano In Toscana, Proroga Inps Novembre 2020, Accordi Raccontami Renga, Case Con Giardino Genova, Prélude In E Minor Op 28 No 4 Musescore, Emanuele Geolier Testo, " />
"SIGUE EL RADAR DE LA SUSTENTABILIDAD"

Search

(icono) No Borrar
Imprimir Imprimir

kenge shkodrane te vjetra tekste

O. Oliver/Andi Forumium praecox. Kënga shkodrane është një mjeshtëri popullore që pasqyron qytetërimin, traditat dhe artin e popullit shkodran. Një gjë e tillë flet jo vetëm për faktin se ato janë shumë të vjetra sepse, sa më parake të jetë një muzikë, aq më pak ndryshime elementesh melodikë vërejmë në te; por edhe për nuhatjen e hollë prej artisti të popullit tonë që, me mjete muzikore shumë të kursyera, ka dijtë të derdhë me mjeshtri në këto këngë dufin e shpirtit të vet. Tekstet e reja, këngët e fundit dhe biografia e Këngë Shkodrane. Te rrapi në Mashkullorë Hitet 2005 Gena: 6.050: 36 Fati ynë shpresë dhe marrëzi 100 Këngët e Shekullit - vol. Posted on 29 Janar, 2020 29 Janar, 2020 by KultPlus. Dhe zemrën n?vend ma pruni Kur m?tha gjithkush do t?vdesë. Të gjitha këto gjëra i gjejmë prezente te festivali “LULEBORË”. Nji za mu duk se ndjeva, Më foli, m?dha qëndresë. Teksti i këngës 'Pranvera Filloi Me Ardhë' nga Këngë Shkodrane. Një gjë e tillë flet jo vetëm për faktin se ato janë shumë të vjetra sepse, sa më parake të jetë një muzikë, aq më pak ndryshime elementesh melodikë vërejmë në te; por edhe për nuhatjen e hollë prej artisti të popullit tonë që, me mjete muzikore shumë të kursyera, ka dijtë të derdhë me mjeshtri në këto këngë dufin e shpirtit të vet. O shpirt , sa t'due, del njihere e ri me mue, Zemra jeme per mbas teje ka mbarue. Disa keng me kujdes te zgjedhura dhe te postuar ne 'Keng Te Vjetra Vajtuse' pra qellimi eshte per te ngjall pak nostalgji per kohen e vjeter qe ka kaluar..te gjith kemi nje kujtim qe kto keng na kujtojn diqka.Ne ju faliminderojm shum dhe urojm te jeni mir me shendet. Potpuri me kenge popullore Shkodrane - YouTube: pin. Videoklipi i këngës 'Moj E Vogël Tash Sa Vjet' nga Këngë Shkodrane. brez në tjetrin, te ne janë njerëz të thjeshtë që gjenden në çdo fis, lagje a fshat të malësisë. Kerkoj kenge te vjetra popullore te te gjithe krahinave te shqiperise! Lexoni lajmet e fundit dhe dëgjoni muzikat më të reja nga Këngë Shkodrane Ju pëlqen teksti? ne turqishte te sotme s'ma merr mendja se perdoret, ose dhe nqs asht ne fjalor pak kush ne popull mund ta dijne kuptimin. E lypa kot te shpija. vetmia Po nana ku do t?jetë? Klikoni mbi titullin e më sipërm për të lexuar tekstin e plotë dhe shikuar videoklipin. Me sa yje do e vonit këtë tekst? HISTORIA E KENGES POPULLORE SHKODRANE KENGA QYTETARE SHKODRANE Ashtu si filigramat,melodite e bukura shkodrane jane punuar me mjeshteri, jane lemuar ne rrjedhen e koherave nga popullidhe,nje pjese e tyre,jane pastruar dhe pasuruar me elemente gjithnje e me autoktone.Megjiate permes arkivave, fotografive,botimeve te ndryshme ,kujtimeve gojore apo te shkruar; njihen shume … Do të ishte mirë që këto të botohen të gjitha. Ata nuk janë profesionistë, nuk e ushtrojnë mjeshtërinë e tyre nën stimule materiale, por këndojnë kur t’u jepet rasti në familje a ndër miq, në fis të tyre a ndër fise të tjera, ku shkojnë për festa të ndryshme familjare e popullore. Muzika Popullore Shkodrane ruan profilin e koherave që ajo e ka kapur me aq art eshte e veshtire ta riprofilosh. Klikoni mbi titullin e më sipërm për të lexuar tekstin e plotë dhe shikuar videoklipin. Albert Vataj. Kënga popullore shkodrane i ka fillimet e saj shekuj më parë dhe ashtu si çdo gjë e bukur që ka dalë nga mendja dhe duart e shkodranëve, edhe kënga është krijuar dhe interpretuar në këtë mjedis, duke u bërë jo vetëm gëzimi dhe dëfrimi i tyre ,por edhe frymëzimi i jetës së përditshme. Bibliotekë; Bibla; Revista; Libra dhe broshura; Seri me artikuj; JW Broadcasting ® Video; Muzikë; Drama audio; Lexime nga Bibla në formë drame; Fletëstudimi për mbledhje; Shërbimi i Mbretërisë; Biblioteka Online (hap dritare të re) MBYLL; KËNDI I LAJMEVE. Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere. Këndi i lajmeve; JW Lajme; Këndi i lajmeve p� Sado të flasesh për kengen qytetare shkodrane, ndjen se fare pak ke mundur të thuash per te. Teksti dhe videoklipi i kenges Potpuri Kengesh Shkodrane nga Bujar Qamili, Mjeshter I Madh. duhet te jete fjale arabe ose perse me origjine, po ka ardhe te na nepermjet osmanishtes. Të tjerat janë kompozime të reja dhe janë përfshirë në këtë përmbledhje për shkak të popullaritetit që kanë pasur dhe kanë këto këngë. Te kujtojme per nje cast javen e kenges shkodrane,kete rromance te zhvilluar qytetare,e cila shquhet per fantazine dhe pasurine emocionale qe na shkakton sa here e degjojme. tane te mirat lezhjan! Por duke pasur parasysh qëllimin që në një vëllim të vetëm të mblidhet numër sa më i madh këngëve, është bërë një përcaktim që në këtë përmbledhje të botohen tekstet e 1.200 këngëve të muzikës popullore dhe argëtuese shqipe. Jump to navigation Jump to search. Pepili/1200 tekste këngësh shqipe të muzikës popullore dhe argëtuese/46. Eshtë vete kënga shkodrane që të tërheq, ku, nga të gjitha anët shpërthente ahengu .. Bujar Qamili: Kënga popullore shkodrane është një thesar tepër i çmuar jo vetëm për Shkodrën, por për gjithë Shqipërinë. Teksti i këngës 'Minire Moj Bijë' nga Këngë Shkodrane. 03-04-2005, 21:37 #22. Etiketë: Kenge shkodrane Këngët e ahengut shkodran, trashëgimi e vyer kulturore dhe shpirtërore. kang folklorike - Muzik shqip | Januz Mushkolaj - Keng per Rexhep Mazrekun: pin. Kenge Popullore është një përmbledhje këngësh shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore moderne, popullore folklorike dhe popullore qytetare. M?ka lodhë, m?ka kputë? Besimi te Perëndia; Shkenca dhe Bibla; Historia dhe Bibla ; MBYLL; BIBLIOTEKË. Mesatarja: 0 / Votuan: 0 {{text}} Mesatarja: {{avgScore}} / Votuan: {{votes}} {{text}}. Në këtë faqe do gjeni tekstet dhe videoklipet e këngëve të kënduara nga Kenge Popullore … Jeni te lutur te mundesoni kete kerkese dhe te postoni ketu tekste kengesh. Vellezrit Lleshi - Qifteli mike vjeter - YouTube 5:26: pin. Pas plotësimit dhe sistemimit rezulton se janë rreth 1.700 tekste këngësh. Kenge te vjetra me tekst nga folklori Shqiptar (lirike, epike, dramatike) Qellimi i hapjes se kesaj teme eshte qe te bejme ketu sebashku nje permbledhje te kengeve te vjetra nga thesari i popullit tone te moqem. Janë me qindra emrat e krijuesve dhe interpretuesve të saj që kanë lënë gjurmë n� Lexo Profilin Lexo Postimet Mesazh Privat Visit Homepage !Welcome! BIOGRAFIA: Këngë Shkodrane është një përmbledhje këngësh shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore shkodrane. Nuk lash unë kend pa vetë. Vizitoni portalin TeksteShqip per me shume tekste dhe klipe shqiptare. VELLEZERIT BAJRA ISUF AGA Isuf Aga - YouTube VELLEZERIT BAJRA ISUF AGA Isuf Aga : pin. Klikoni mbi titullin e më sipërm për të shikuar videoklipin. Pjesa dërrmuese e këngëve popullore, rreth 80 % janë tekste të këngëve të vjetra. StormAngel. Re: Kange Shkodrane (tekste) Shkoj e vi fluturim si zogu, tue shetite, Ndalem nen dritare me t'pa ty moj drite. Kësaj panorame të këngës qytetare shkodrane i shtohen edhe krijimet e reja, të cilat janë shprehje e aktualitetit të jetës në këtë qytet, bashkë me futjen e instrumenteve moderne si kitara elektrike, basi elektrik, sintetizatori, bateria moderne dhe grupi i perkusioneve afro/amerikane etj. Cilat kanë qenë disa nga zhvillimet më të rëndësishme që kanë pasuruar folklorin muzikor? Pra te postojme ketu vetem kenget me tekst, dhe nese e keni te nevojshme, ndonje koment te shkurte nga ju ne Post Scriptum. Nga Wikibooks < Pepili‎ | 1200 tekste këngësh shqipe të muzikës popullore dhe argëtuese. ju deshirojm kujtime dhe degjim te kendshem qe te na ndihmoni me vazhdu tutje ju ftoj te bani faqen LIKE dhe SHARE.

Sognare San Giorgio, Santi Di Agosto 2019, Hotel Marina Di Bibbona, Neonato Respiro Da Maialino, Cosa Vedere In Liguria, Agriturismo Magliano In Toscana, Proroga Inps Novembre 2020, Accordi Raccontami Renga, Case Con Giardino Genova, Prélude In E Minor Op 28 No 4 Musescore, Emanuele Geolier Testo,